ДОГОВОРИ

11 червня 2017 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (далі – Закон).

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) у листі від 17.10.2017 року № 10835/13.1/7-17 надала наступні роз’яснення окремих положень Закону:
«…Відповідно до Закону через 18 (вісімнадцять) місяців з дня набрання ним чинності відбудеться відокремлення видів діяльності з розподілу та постачання електричної енергії в існуючих вертикально-інтегрованих енергопостачальних компаніях. Тобто, один і той самий суб’єкт господарювання не матиме права одночасно здійснювати діяльність з розподілу та постачання електричної енергії. Так, розподіл електричної енергії будуть здійснювати оператори систем розподілу (суб’єкти природних монополій), а постачання електричної енергії споживачам – окремі від операторів систем розподілу юридичні особи – електропостачальники, які будуть обиратися споживачами. Тобто послуги з постачання та розподілу електричної енергії будуть надаватися окремими суб’єктами господарювання.

Оскільки оператори систем розподілу не матимуть права здійснювати постачання електричної енергії через 18 (вісімнадцять) місяців з дня набрання чинності Законом, ліцензії на постачання за регульованим тарифом на закріпленій території будуть анульовані.

Тому споживачі (крім побутових та малих непобутових споживачів), яким на день набрання чинності Законом постачання здійснював ПРТ, повинні до 11 грудня 2018 року обрати електропостачальника та укласти з ним договір про постачання електричної енергії.

Якщо споживач не обере електропостачальника, постачання електричної енергії йому впродовж не більше 90 днів буде автоматично здійснювати постачальник «останньої надії», визначений на відповідній території…»

11 червня 2018 року набули чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 (далі – ПРРЕЕ). Одночасно втратили чинність Правила користування електричною енергією.

ПРРЕЕ встановлюють нову договірну конструкцію електропостачання споживачів за якою споживач має укласти нові договори з оператором системи розподілу та електропостачальником.

Звертаємо Вашу особливу увагу, що оператор системи розподілу та електропостачальник – це дві окремі юридичні особи!!!

З оператором системи розподілу споживач має укласти наступні договори:

– типовий договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії;

– типовий договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Споживач має укласти примірний договір про постачання електричної енергії споживачу з електропостачальником.

Відповідно до п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» оператори системи розподілу (ОСР) повинні до 01 грудня 2018 року укласти договори споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР шляхом направлення поштовим відправленням споживачу заяви-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб’єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об’єкта споживача.

На сьогоднішній день в Обленерго триває процедура відокремлення видів діяльності з розподілу та постачання електроенергії, яка полягає у тому, що створюються нові суб’єкти господарювання, які одержують нові ліцензії на постачання електроенергії споживачу.

Звертаємо Вашу увагу, що за ПРРЕЕ у споживача може бути лише один діючий договір про постачання електричної енергії споживачу.

При виборі електропостачальника радимо звертати увагу не тільки на цінову пропозицію, а й на досвід роботи електропостачальника на ринку електричної енергії, наявність у нього укладених договорів з оператором системи розподілу тощо.

Задля запобігання небажаної зміни Вашим підприємством електропостачальника та спричинення Вашому підприємству матеріальних збитків застерігаємо Вас від необачного підписання наданих Вам «новими електропостачальниками» заяв-приєднань до договорів про постачання електричної енергії споживачу.

Договір про постачання електричної енергії споживачу
Згідно п. 3.2.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає електропостачальнику заяву-приєднання.

Електропостачальник може відмовити споживачу в укладенні договору, якщо об’єкт споживача не відповідає критеріям, зазначеним в обраній комерційній пропозиції.

Нижче подано бланки документів для оформлення договірних відносин в частині постачання електричної енергії для нових споживачів: